Тинејџерски Совети @TeenSoveti
Секој ваш проблем споделете го со нас ♥ :)
RSS Answers
Kako da gji izvadam vlaknata vo nosot?
Јас не би ги чепкала, не знам зошто, ама колку што знам тие не се чепкаат. <33333
#Ariana
1 person likes this
вака малце ми се испукани петите а немам четка за да испадне тврдата кожа молам за совет ве молам ве сакам
Вака, прво треба да знаеш шо најчесто предизвикува испукани пети :)) Јас лично немам проблеми со петите, иако сум танчерка сепак многу повеќе притисок ставаме на прстите отколку на петите, но имам читано дека луѓе кои природно имаат сува кожа и често стојат и се во движење, особено оние кои носат штикли имаат испукани пети :D
- Јас лично не ти препорачувам турпија, мајка ми еднаш ја проба и после тоа петите и беа многу чувствителни и се вложи ситуацијата. Јас не би ти рекла да правиш ништо, ако не ти пречат премногу. Сепак има некои работи кои можеш да ги направиш без да ја зголемиш штетата.
1. Порано братучетка ми ги мачкаше петите со некои смирувачки зеленчукови масла за омекнување и многу помагаше.
2. Исто така мислам дека рече дека сок од лимун помага :D
3. Млеко за тело; Немам читано, ни слушнато за ова, но логично е да помага, штом помага за суви лакти;
4. Држи ги нозете во топла вода; Ова загарантирано помага.
5. Тукушто читам на интернет и пишува нешто за топол восок и масло од семф?. (“Another result oriented solution is to melt paraffin wax and mix it well with little mustard oil. Apply on the dry or cracked area of the heels. Rinse it off in the morning. A continuous application for 10 to15 days can achieve desirable results.„) За ова не знам, ми звучи многу чудно хахаха ама можеби помага кој знае xD <333
#Ariana
1 person likes this
вака : може да ми кажете дали на интеренет ги има прераскажано лектирите Марта, Бојан, Снегоит на Климентина , Калеж Анѓа , Сребрени снегови и Ракување ве молам итно ми ее .
Не знам :/
- И ќе го осавев прашањево неодговорено, бидејки можеби друг админ ќе се уклучи, ама колку што гледам стои па за да не се жалите дека не ви се одговорени прашањата. јас го одговорив <3
#Ariana
1 person likes this
Зошто не одг на прашањатаа? :@
Јас долго време се немав уклучено на асков, а како што гледам и никој друг :D
- Има 54 заостанати прашања хахах :D
#Ariana
1 person likes this
Zosto ne go odg moeto prasanje
Јас долго време се немав уклучено на асков, а како што гледам и никој друг :D
- Има 54 заостанати прашања хахах :D
#Ariana
1 person likes this
kako Da doznaam Dali me saka? bez dajte nekolku predlozi
Епа без да ни дадеш некои предлози неможеме да погодиме, не сме баба Ванѓа ахаха :D
- Јас ти препорачувам без да должиш да го прашаш, ама ако сакаш, можеш да претпоставиш од однесувањето. Ако често те вика да искачате, ако ти пишува, ти се јавува, те закачка, те гушка... :D <333
#Ariana
1 person likes this
sto e toa mesecarenje?
Месечарење е појава (јас не би ја нарекла болест ама нешто така е), кога личност се движи во спиење. Тоа го прави несвесно и најчесто кога ќе се разбудат не се свесни дека тоа се случило (барем колку што знам јас, не познавам личност што месечари) :D
#Ariana
1 person likes this
Zosto ne odgovarate na site prasanja vi postaviv deset prasanjani edno ne e odgovoreno ne gji znate ili sto e cekam 5 dena da odgovorite i nisto
Јас долго време се немав уклучено на асков, а како што гледам и никој друг :D
- Има 54 заостанати прашања хахах :D
#Ariana
ima Edno dete so go sakam! drugarka MI na fb go prasa Od kaj me Znae I on I kaza so ti e gajle ona pa rece deka sme bff I on OK! koga ke go prasa so sum mu ako on rece drugarka a ne se druzime Dali toa znaci deka me saka? pomoss
Не, тоа не значи дека те сака, ама не значи ни дека не те сака, едноставно ова нема никаква врска со сакање, барем јас колку што знам :D <3
#Ariana
1 person likes this
шо значи спонтаност?
Спонтано значи нешто како прироно... :D
#Ariana
1 person likes this
уше ви се чудам као сте толку глупи, ако праи склекови ќе развие бицепс и трицепс не стомални мускули
Не знам на кое прешање ова се однесува, меѓутоа разбрав што сакаш да кажеш. Не знам дали знаеш ама со скелкови стомачните мускули се развиваат, повеќе отколку со стомачни. Јас тренирам секакви танцови и мојот тренер ми го има кажано ова. Дури и ако не беше вака, не можеш со една вежба да развиваш само еден дел на телото, секако сите се развиваат. :D <3 ;)
#Ariana
1 person likes this
idam so 4 godini postar od mene, ja iam 13 on 17 I e drugar na brat mi, ednas doe kaj mene doma, sedevme u dnevna I ja mu sednav u skut I pocnavme da se lapame a on me drapase za gz I u toj moment vleze brat mi I prasa so se desava i go izbrka, momentalno oni se skarani strav mi e da ne se stepaat
Разговорот е секогаш решение. Речи му на брат ти да заборави се што видел и предупреди го да не се степаат <3
#Ariana
1 person likes this
od 5000 prijateli pojke na fb nemojsh da imas?
Ако зборуваш за на Facebook, да, не е возможно. (Но страни можат да имаат повеќе од 5.000 лајкови) :D <3
#Ariana
Кога би можел/а да бидеш некој лик од „Пријатели“, кој би бил/а?
Тежок избор, сите ги обожавам хах :D
1. Од женските: Јас сум како мешавина од Фиби и Рејчел. Многу сум откачена, ги обожавам животните и вегетаријанка сум, како Фиби, но многу сум по модата како Рејчел. Јас би сакала да бидам Моника, многу ми е инересна, ама таа нема ниту една моја карактеристика, така да претпоставувам дека не можам. Од Фиби и Рејч, повеќе сум како Рејч, ама повеќе би сакала да бидам Фиби :D
2. Од машките, Џои, бидејки е најинтересен и најсмешен хаха :D Инаку и Чендлер и Рос ги обожавам.
#Ariana
1 person likes this
Kako da napravam kosata pobrzo da mi rasne?
Редовното шишање и чешлање на косата помагаат таа побрзо да расте. Денеска на пазарот постојат и разни препарати кои ветуваат брзо растење на косата, но ние сепак ви ги препорачуваме 6-те природни постапки за како побрзо да ви порасне косата.
1.Редовно чешлање – би било најдобро доколку имате време и со четката за коса поминете барем 100 пати низ неа. За време на миење на косата немојте да заборавите неколку минути да ја масирате главата и темето.
2.Избегнувајте различни хемиски препарати за коса – виткање, исправување, фарбање, сето тоа ја уништува вашата коса. Лаковите, пени, исто така ја уништуваат вашата коса, избегнувајте ги ако сакате вашата коса да биде здрава.
3.Немојте често да ја миете косата – честото миење на косата, само негативно може да влијае на неа. Од шампонот и сушењето таа само ќе стане безживотна, сува, полесно ќе се кине влакното и почесто ќе испаќа. Токму сувата коса побавно расте.
4.Хидратизација – овој совет ќе го најдете во секое упатство за здраво тело и убавина. Пијте што повеќе вода.
5.Јадете здрава храна – за да имате здрава коса, морате да се храните добро и здраво. Протеини, јаглехидрати, витамини и зеленчук, а заборавете на шеќерите и маснотиите доколку сакате да имате убава коса.
6.Редовно шишање – тоа ќе помогне да се обнови косата, а на тој начин и побрзо ќе расте.
#Selena
ke moze da mi dadete sovet za kako do pogolem zadnik?
1. Подигнато стапало ( http://www.crnobelo.com/images/stories/2014/06/so-3-cekori-do-pogolem-i-poseksi-zadnik1.jpg )
Оваа вежба е клучна доколку го сакате тркалестиот облик на задникот.
На подот застанете во положба на маса, така што ќе клекнете на колена ќе се исправите нанапред и ќе се потпрете на дланките.Потоа, полека ја поткревате едната нога во висина со задникот, ја свиткувате кај коленото на 90 степени и така останувате во иста позиција 1 минута.
Вежбата мора да ја повторите неколку пати наизменично.
2.Скокајте ( http://www.crnobelo.com/images/stories/2014/06/so-3-cekori-do-pogolem-i-poseksi-zadnik-2.jpg )
Почнете полека со благо потскокнување. Исправете ги нозете и рацете, вдишете длабоко и издишете. Обидете колку можете да бидете поисправени.
Ваквата вежба треба да ја повторувате околу 30 секунди.
3. Мост со една нога ( http://i.imgur.com/dDn86tK.jpg )
Најпрво легнете, доближете ги нозете една до друга, горниотт дел на грбот зад рамената залепете го на подот и полека подигнете го телото во вид на мост. Едната нога подигнете ја, а со другата одржувајте баланс и рамнотежа. Оваа вежба треба да ја повторите 20 пати со едната нога, па заменете ја со другата.
Еве уште некои вежби:
- http://www.womenshealthmag.com/files/wh6_uploads/images/18-legs-butt-1.jpg
- http://www.womenshealthmag.com/files/wh6_uploads/images/18-legs-butt-2.jpg
- http://www.womenshealthmag.com/files/wh6_uploads/images/18-legs-butt-3.jpg
- http://www.womenshealthmag.com/files/wh6_uploads/images/18-legs-butt-4.jpg
- http://www.womenshealthmag.com/files/wh6_uploads/images/18-legs-butt-5.jpg
#Selena
so znaci toa цццц
Нешто во смисол на Бог да чува. Не знам баш како да го објаснам. :// ♥
#Selena
Imam menstrualni bolki. Sto da pijam za da se ublazat bolkite?
Домашните совети ќе ви помогнат да ја намалите болната менструација. Практикувајте ги следните совети:
•Ставете топла облога на долниот дел на стомакот
•Пијте топли пијалоци
•Јадете овошје и зеленчу, јаткасти плодови, а избегнувајте алкохол, кофеин и шеќер
•Чувајте ги вашите нозе покриени додека лежите или легнете на страна со свиткани колена
•Практикувајте техники на релаксација како јога или медитација
•Конзумирајте витамин Б6, калциум, магнезиум
•Редовни прошетки или вежби вклучувајќи ги карличните лулка вежби
Доколку овие совети не ви помогнат обратете се кај својот матичен лекар кој ќе ви препише соодветна терапија за намалување на вашата болка. :)
#Selena
u vrska sum so eden i malce bev ljubomorna i se nalutii za toa deka ne mu veruvavv so da praam?
Оди кај него и кажи му дека многу го сакаш и затоа си била љубомрна и бакни го. :] ♥
#Selena
kako da se oblekuvam za na igraliste
Кратки панталони и маичка :) <3
#Selena
moze slika za naslovna, msm so tekst nekoja <3
Еве, се надевам дека ќе ти се допадне. ♥♥
#Selena
moze slika za naslovna, msm so tekst nekoja <3
Вака има едно девојче скоро се досели кај мене во маало многу ме сака исто и јас неа знае да ме смее секогаш кога ја пробувам пример ќе и се скарам веднаш трча по мене да се смириме секогаш оди со мене вика дека не би ме заменила за нишо ми ги кажува сите тајни дали може да ми е вистинска бфф?
Ќе можеш да дознаеш по тоа како се однесува со тебе, ти кажува ли тајни и сл. Инаку според мене таа е добра пријателка и ти е вистинска бфф. :D <3
#Selena