Uitandu-ma totusi cu oglinda am observat o pielita insa nu stiu daca este himenul. Voi mai sangera la primul contact sexual?

Mulțumim pentru întrebare.
E foarte bine să te auto-examinezi uitându-te în oglindă la vulva ta. Pentru unele fete este un lucru dificil de făcut din cauza jenei. Deci tu ai câștigat deja un punct :).
Himenul nu este o „pieliță”, este o mică membrană elastică de diferite forme http://www.kickaction.ca/files/u200/corona_rainbow.jpg care acoperă doar parțial intrarea în vagin.
Atunci când introduci prima dată un tampon intern, sau o cupă menstruală, sau degete sau un penis sau un obiect (de exemplu, o jucărie sexuală), himenul se întinde în lateral, spre pereții vaginali. Dar himenul nu se „rupe” și nu dispare în urma unui astfel de prim contact, ci rămâne acolo pe poziții. Nu există „dezvirginare”.
Doar în unele cazuri (care sunt mai degrabă rare) el poate acoperi întreaga intrare în vagin. Asta poate deveni o problemă pentru fete, pentru că ele poate avea dificultăți, de exemplu, în eliberarea sângelui menstrual.
În ceea ce privește sângerarea la primul contact sexual, de fapt, mai multe sunt fetele care nu sângerează la primul contact sexual, decât cele care sângerează. Nu putem spune dacă asta ți se va întâmpla ție sau nu.
Cum ziceam, mai puțin de jumătate din fete sângerează când fac sex cu penetrare prima dată. Iar dintre cele care sângerează, sunt puține cele care sângerează pentru că himenul lor e prea strâns. Are mult mai multă legătură cu faptul că nu ești excitată, că încordată că ai emoții sau că vaginul tău nu e lubrifiat. În cazul ăsta pot apărea niște microrupturi în himen și poți sângera. Dar asta cu microrupturile nu ține numai se prima dată, ci se poate întâmpla și la a o 1000-a dată când faci sex, dacă nu ești relaxată.
Dacă ai întrebări în legătura cu propria ta anatomie, cel mai bine este să mergi la un medic ginecolog din localitatea ta sau din localitatea cea mai apropiată, ca parte a dreptului tău la îngrijire medicală. Poți merge cu părinții sau, în funcție de vârsta ta, singură.
Dacă ai împlinit 16 ani, ai dreptul să accesezi serviciile de sănătate sexuală și a reproducerii fără consimțământul părinților, chiar dacă ești încă minoră (art.650 din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii).
Prin urmare, dacă ai 16 ani, ai dreptul să mergi singură, fără consimțământul părinților, la medicul de familie, la ginecolog, la medicul de planificare de familie sau la farmacie pentru a cere informații și servicii sau produse în legătură cu viața ta sexuală. Aceasta include orice orice tip de teste sau consultații, dar și contraceptive, procedură de avort, sarcină, asistență maternă sau naștere.