@oaltaea

O Alta Ea

Crezi că ai putea vreodată să porți o discuție cu o persoană căreia nu îi place să citească, dar are alte îndeletniciri (gen artistice, practice, etc..)?

Kuky89’s Profile Photo:D
cunosc multe persoane care detestă să citească, dar sunt extraordinar de practice.
nu știu dacă am putea discuta atât de mult, dar cumva am învățat să mă adaptez la orice situație, indiferent de conversația pe care o am în desfășurare. dacă vrei să vorbești cu o persoană, găsești subiecte de dicuție din nimic.

Finally, un om cu picioarele pe pământ, conectat la realitate..

Kuky89’s Profile Photo:D
există și oameni care spun “vAi, NU CiTeȘti?! eW!”, ce-i drept.
totuși, nu vreau să cad în acea categorie. doar pentru că ești daltonist, asta nu înseamnă că nu poți vedea culorile, cum nici dacă nu citești, asta nu înseamnă că ești prost.

Ideea este că marea majoritate citesc doar pentru a părea „cool“ sau „în pas cu moda“ dar dacă îi întrebi ceva din cartea tocmai citită ori nu știu să-ți relateze (pentru că citesc mecanic) ori dacă îi asculți ai impresia că asculți acele rezumate de plastic de pe net..

Kuky89’s Profile Photo:D
nu am citit în viața mea “ca să fiu în pas cu moda”.
și ce e “cool” la a citi. e un lucru care ar trebui să vină natural...

Bine spus „ar trebui“ dar când te uiți pe site-urile de socializare și vezi plin de poze cu diferite cărți și mai apoi te uiți la comentarii sau stai de vorbă cu persoana respectivă și îți vine să o iei pe câmp, îți dai seama că nu face asta decât pentru popularitate..

Kuky89’s Profile Photo:D
nu mi-a fost niciodată rușine să declar faptul că nu am citit o anume carte. dar, atunci când văd pe rețelele de socializare persoane care citesc literatură filosofică (ex. : Dostoevsky) nu știu dacă să mă simt prost pentru romanul teen fiction citit sau bine pentru faptul că măcar știu ce am citit.
niciodată nu am văzut scopul citirii unei cărți, având în vedere că te depășește subiectul.
books aren’t aesthetics.

Language: English