@A_Bolcs_3#15 🇭🇺

A_Bölcs

Szerinted az informatikai rendszerüzemeltető vagy a szoftverfejlesztő OKJ-s tanfolyammal járnék jobban? Esetleg megindokolnád a válaszod? Előre is köszi

Az informatikai rendszerüzemeltető elnevezésűt most hallom először.
Ezért utána néztem.
Ez ugyanaz a tanfolyam, ami a szoftverüzemeltetői volt, csak 2020 ősztől már rendszerüzemeltető néven fut és nem egy tanéves, hanem kettő tanéves - még a tanított "tantárgyak"/modulok is szinte teljesen megegyeznek benne a szoftverüzemeltetőivel.
Itt elég jól le van írva minden ezzel kapcsolatban:
http://szakkepesites.hu/okj/tanfolyamok/informatikai-rendszeruzemelteto
A szoftverfejlesztő nem ér semmit, ha az azt elvégző önszorgalomból, autodidakta módon nem tanul meg legalább egy BSc szintű diplomához hasonló tudást otthon.
Ritka még az a hely a mai világban, ahol informatikában "papírt" kérnek (szinte csak az állami szektorban dolgozóknál), de ahol papír kell, oda elgendő (bár kisebb fizetést adnak érte) az OKJ-és szoftverüzemeltető is.
A gond az, hogy nincs mögötte elegendő szakmai tudás (és ezt 1 tanév alatt érik el, idén ősztől pedig már 2 tanév alatt, de a tananyag ugyanaz lesz, mint az 1 éves volt)... ezért pl. igazi szoftverfejlesztőnek vagy rendszergazdának vagy ehhez hasonlónak nem lehet vele elmenni dolgozni.
Akiket én ismerek szoftverfejlesztő OKJ papírral, azok általában informatikai karbantartó technikusi típusú munkát végeznek, pl.:
Egy kábeltelevíziós társaságnál ők a címekre lakásokba kijáró emberek és behúzzák a drótokat és beállítják az internetes modemeket és TV-ket.
Egy nyomtatókat üzemelő cégnél ők a címre kijárók, akik karbantartják a nyomtatókat és a helyszíni gyorsjavításokat elvégzik.
Ismerek olyat is, aki egy kisebb cég, illetve általános suli rendszergazdája (egyszerre a kettőnek, felesben adják a fizetését), de neki nem volt elég az OKJ-és tanfolyam, magánúton sokat tanult az informatikai rendszerekről és érzéke is van hozzá, ezért képes a rendszergazdai feladatokat ellátni ezen a két helyen.
Nem tanácsolnám egyik tanfolyamot sem senkinek, mert két tanév nagyon hosszú idő és a gyakorlati informatikai életben nem lesz elég az a tudás, ami a papír mögött lesz.
Ehelyett inkább el kell végezni egy három éves főiskolai (BSc) szintet az egyetemen és akkor lesz diploma is (nem baj, ha kettes szintű és bukdácsolva lesz megszerezve) és lesz használható szakmai tudás is.
Ha a főiskolai (BSc) szint kizárva valamiért, akkor inkább egy 6-8 hónapos, fizetős (drága: félmillió és 1,5 millió Ft közti szokott lenni, de általában szponzorok, akik a leendő munkahelyek, átvállaják) programozói tanfolyamot érdemes elvégezni - ha van kedv és affinitás a programozáshoz.

Sajnos az egyetem még 1-2 évig nem jönne össze, ezért gondoltam valamelyik OKJ-s képzésre amit most munka mellett tudnék tanulni. A közelben meg csak ezt a 2 ingyenes képzést találtam és mivel jelenleg nem nagyon vagyok képben a programozással így nem tudom mi lenne számomra a megfelelő

A koronavírus-helyzet miatt minden képzés (az OKJ-sek is) a feje tetejére állt... mégis valamire be kellene iratkoznod, mert szeptemberig még indulnak olyan OKJ-s képzések (legaláb is papíron), amik nem kettő évesek és nem nappalis rendszerűek.
Szeptembertől csak 2 éves képzések lesznek és csak nappalin... akkor is, ha valaki családapa és 3 gyereket tart el 40 évesen, kettő évig fog egy targonvavezetői tanfolyamra járni nappalin, minden hétköznap és közben kap az államtól havi nettó 75.000 Ft-ot majd - számomra nem világos, hogyan lehet egy munkanélküli feleséget és 3 gyereket és önmagát eltartani havi 75.000 Ft-ból.
Azok a programozói tanfolyamok, amikről írtam, 6-8 hónaposak, de csak nappalin végezhetők - ezek kiesnek, ha te munka mellett akarsz tanulni.
Amiket te írtál tanfoylamokat, azok is nappali rendszerű oktatások... hogyan akarsz te munka mellett ilyenekre járni?
Ha a programozás agyban és lélekben elfogadható számodra, akkor ezt csináld, mert akármilyen nehéz is lesz 6-8 hónapon át és akármilyen drága is (félmillió Ft körül), utána aranyéleted lesz.
Ha nem tudsz választani mások közül, mert csak az a kettő van amiket írtál, akkor a rendszerüzemeltetőit válaszd.

Language: English