@KamikazeDude

4b616d69

sincer nu m-ar mira sa fie mai multe nebune, mare parte din colegele mele sunt feministe si cateva din alea radicale

Nici pe mine, dar are aceleași replici de fiecare dată. De-aia mi-e greu să cred că nu e aceeași persoană. Ori s-au uitat toate la aceleași lucruri pe yt. Who knows?
Liked by: abou11 Nicole

Chiar e o femeie pe youtube care invata alte femei sa se fereasca ca de dreq de barbatii care nu vor sa le intretina si are aproape un milion de abonati

Mde, n-ar fi exclus. Periculoși "influencer-ii" de genul.

faceti dreq bani si nu va mai vaitati atat, ca nici voi barbatii nu va uitati la grase/urate

Mai bine nu mă uit la niciuna și-mi rămân mai mulți bani mie. Mai plătesc câte o cu*vă de calitate din când în când. Mai bine decât una care se așteaptă să fie întreținută pentru că e purtătoare de vagin :))

Inteleg si punctul de vedere al anonimelor, si pe al tau. Nu e corect sa te intretina toata viata sotul, dar nici sa se considere ca e o nimica toata sa ai dureri 9 luni + o durere IMENSA cand nasti. Femeile n-au de ce sa fie la concurenta care se poate sacrifica mai mult pentru sot si familie.

Păi da. Sunt de acord cu ce spui. Am și zis că nu e nevoie să avem așteptări prea mari, dar nici prea mici. La fel și invers (așteptări de la bărbați).

Realizezi ca pe vremuri barbatii chiar aveau datoria sa isi intretina nevestele si copiii, nu?

Și acum vrei să fie ca pe vremuri? Tot pe vremuri cuvântul bărbatului era sfânt. Tot pe vremuri bărbatul își putea abuza soția și nimeni nu zicea nimic. Hai să fie ca pe vremuri.
Liked by: Gabi

O groaza de barbati inca fac asta si tot nu li se intampla nimic. Nu sunt feminista dar din punct de vedere al legilor din Romania sunteti avantajati.

Nu mă pricep, dar nu cred că e așa cum zici tu. @MalinaMaly26 Poate tu știi mai bine legile :))

Una e ce scrie in codul penal, alta e realitatea si cum sunt multe femei tratate in Romania.

Realitatea fiind că multe femei sunt abuzate și chiar și când au ocazia să facă ceva renunță la idee de frică? Asta e altă treabă. N-are legătură cu legile. Probabil ar trebui încurajate de societate să nu le fie frică.

Complet adevărat. Femeile renunță să zică prin ceea ce trec de frică. Măsuri se iau dacă ai curajul să mergi și să-ți spui povestea. Bărbații nu sunt cu nimic avantajați ,,prin lege".

Mz Mălinuțo :3
Complet adevărat Femeile renunță să zică prin ceea ce trec de frică Măsuri se
Liked by: Lorena

Stiu o fata care a fost efectiv violata si la politie i s-a râs in nas. Jur pe orice vrei tu. Nu se ia nici o masura pentru asta in Bucuresti daca nu devine abuzul viral si implicit primesc politistii amenintari.

Posibil, dar atunci nu te-ai exprimat corect. Legea nu favorizează pe nimeni. Poate societatea (probabil e cam mult spus societatea) sau polițiștii din acea secție. Nu cred că e la fel peste tot.
Liked by: Lorena

Language: English