@KamikazeDude

4b616d69

Esti de acord ca internetul a facut oamenii mult mai tupeisti si nesimtiti? Toti isi permit ce-n realitate, fata in fata nu si-ar permite vreodata. Ex: sa te injure, sa te jigneasca, sa iti adreseze intrebari intime, sa se ia de tine etc. Toti astia cred ca le e permis orice in spatele ecranului!

E fapt că oamenii sub anonimat își permit mai multe. Atunci când riscul e mic îți permiți să fii mai aiurea pentru că oricum nimeni nu o să afle ce-ai făcut.
Liked by: Luismi Laura Alter Ego

Pe ask da, dar in general unde nu esti anonim, poti sa suferi consecinte. Eu stiu personal un caz, un fost coleg de liceu si-a luat bataie ca-l injurase pe unu :)))

Păi era vorba de anonimat din ce-am înțeles din întrebare. Oameni nesimțiți au fost mereu, atâta că internetul i-a făcut mai populari acum/poți să-i observi mai ușor.

Si oleaca falsi (unii). De ex cunosc o fata care pe social media pare super buna, calma, empatica, "sfatoasa", dar in realitate nu e deloc asa, vorbeste foarte urat, e guraliva, agresiva. Personlitatea pe care o emana online nu se pupa cu her real self.

Păi nici la mine nu se pupa ce arat pe ask cu cum sunt în realitate. Pe stream poți sa vezi mai bine eventual, dar altfel e dificil să fii exact aceeași persoana care ești și online. Eu zic că nu e vorba de falsitate neapărat. Te poți comporta frumos cu oamenii pe care nu ii cunoști bine și sa te înjuri cu cel mai bun prieten de zici ca ești boschetar fără să fii fals.
Liked by: Careless Laura Carlaa

Language: English